”Filosofin i sängkammaren”
okt 30, 21:53
Markis de Sade
Markis de Sade är ingen okänd författare. Snarare oläst. I alla fall i Sverige där vi enligt utgivaren Carl-Michael Edenborg hellre publicerar raljerande texter om honom än av honom.
”Filosofin i sängkammaren” handlar om den unga flickan Eugenie som av några äldre libertiner, undervisas (både praktiskt och teoretiskt) i könsumgängets ädla konst. Och ja, det hela är lika vedervärdigt provocerande som man väntat sig. Sexorgierna är råa, blodet stänker, löskukar florerar och orgasmerna avlöser varandra. Och plötsligt, mitt i en hämningslös utsvävning, stannar aktörerna upp för att föra en minst sagt antihumanistisk, men till formen upplysningsfilosofisk diskussion om förstörelsen och sodomins nödvändighet i enlighet med naturens lagar. Kyrkan och moralen förkastas.
Något oväntat finns det en dråplig, nästan absurd humor hos de Sade och läsningen är generande nog vansinnigt rolig i all sin överdrivna vidrighet. Och så hamnar skrattet i vrångstrupen när måttlösheterna övergår i brutala våldtäktsscener. Lika utmanande idag som 1795?
Kommentera
Ett urval av mina bokrecensioner
"A Girl Could Stand Up"Silverfisken
“Clairs chans”
“Den avklädda bruden”
“Jenny S”
”Återresa”
”Autografjägaren”
”Barnahandlerskan”
”Berättelsen om O”
”Caipirinha med Döden”
”Den anatomiska teatern”
”Den lille vännen”
”Den sista myten”
”Det finns annan frukt än apelsiner”
”Det här är inte en bok”
”Det svider lite”
”Dödens jungfrur”
”Don Juans förlorade dagbok”
”Drömfakulteten. Tillägg till sexualteorin”
”En sexgalnings guide till Stockholm”
”Filosofin i sängkammaren”
”Från Gabbro till Löväng”
”Hemtjänsten. En kärlekshistoria”
”Historien om den vita kråkan”
”Hundra dörrar i brisen”
”KaraokeKungen”
”Kärlek – de bästa erotiska berättelserna”
”Knipövningar”
”Ladies”
”Lång fin blond”
”Lusta”
”Lust” (Erotiska noveller )
”Mitt vågräta liv”
”Moderns svek”
”Odjuret med två ryggar”
”Paradistorg”
”Saknar dig sällan så mycket som nu”
”Sex som jag vill ha det”
”Shanghai baby”
”Smuts”
”Stora journalist-prisse”
”Tänj min hud. En förvandling”
”Towelhead”
”Underbar och älskad av alla. (och på jobbet går det också jättebra).”
”Vad gör alla superokända människor hela dagarna?”
”Vid lärkvatten”
”Vintervin”
”Xavier”