Filippa Mannerheim

“Den avklädda bruden”

okt 30, 22:40


Av Nikki Gemmel


brudHon är den skötsamma unga förortsfrun. Han är den konservativa, äkta mannen med en lysande karriär. Tillsammans lever de i en vacker lägenhet utan att någonsin nå varandra, vare sig själsligt eller sexuellt.
Men efter att ha läst en flera hundra år gammal bok om en 1500-talskvinnas hemliga liv, väcks frågorna inom henne: ”Varför är kvinnor så begränsade när det gäller att tillfredsställa sig själva? Varför är de så fokuserade på andras njutning? Vad händer om de försöker leva själviskt?”


”Den avklädda bruden” blir hennes egen, ocensurerade berättelse om ett hemligt liv, där lusten tillsammans med älskaren, leder till kvinnans dolda frigörelse och död.


Nikki Gemmels ”anonyma” berättelse är en fantastisk roman, där den moderna kvinnans förutsättningar till frihet, knappast skiljer sig från förr. Med en äkthet som är sprängfylld av sensualism och poetisk erotik, vågar romanförfattarinnan riva fasaden och klä av sin hjältinna inpå bara kroppen. Den avklädda bruden är en läsning utöver det vanliga.

AddThis Social bokmärkning
---

Kommentera

* Namn och e-post är obligatoriskt
*
*
Webbplatsen skapad av Jon Lindholm | Webbplatskarta | RSS | Kontakta oss