Filippa Mannerheim

Sluta slåss unge - annars får du BETYYYYG!

jun 25, 11:24

Det är märkligt det där med betyg. I Sverige har ordet nästan numera fått en magisk klang. Tidigare, innan Folkpartiets hysteriska omdömestjat i media, sågs betygen snarare som ett ganska trubbigt och motbjudande instrument, en utgallrande kravpiska för våra barn. Idag associeras det snarare med god moral, och den enda säkra garantin för goda studieresultat. Bara eleverna får betyg och det så fort som möjligt, kommer deras resultat skjuta i höjden, deras ångest inför prov och läxförhör minska och stressen likaså. Dessutom kommer ungdomarna att sluta slå sina lärare om de får betyg. Ingen vill ju få IG i uppförande, liksom. Ja, tänk vad fantastiskt det hela är!

I Dagens nyheter kan vi idag läsa om att svenska tonåringar känner sig mycket mer stressade än övriga europeiska ungdomar och har svårare att hantera högstadiets många och plötsliga påfrestningar. I intervjun med de två tonårstjejerna Linnea och Saga, säger de båda flickorna att de fram till sjuan endast var i skolan för att träffa kompisar. Och så kom plötsligt betygen. Och allvaret. Och ångesten. Hu!

Jag förstår så väl att studien och artikeln i sig kan användas som ett lysande belägg för varför det är så viktigt att våra småknoddar i åk 1 skall få betyg. Se vad som händer annars – magsår för hela slanten när de kommer upp i högstadiet och huvudstupa kastas in i det som kallas ”skola”.

Är det verkligen så illa, att det enda som får våra barn att förstå varför vi har skolplikt i Sverige, varför vi vuxna anser skolan vara så viktig, varför vi vill att de ska studera hårt och lära sig mycket, är att vi hotar med det där högtidliga som kallas betyg? I så fall har vi nog grundligen misslyckats med våra intentioner att framföra budskapet om utbildningens och kunskapernas värde i sig. I sig!

Kanske är det också här vi skall lägga våra framtida satsningar, istället för att ständigt mala på om de där gravallvarliga bokstäverna vi kallar betyg.

 

AddThis Social bokmärkning
---

Kommentera

  1. Hear, hear…

    Magistern · jun 25, 11:52 · #

  2. Du har inte fel i det du skriver, självklart måste det vara skolans mål att försöka få eleverna intresserade av kunskapen i sig, och inte bara betygen. Men det är inte lätt att få alla elever intresserade av alla ämnen. Då kan betygen vara till hjälp. Har utvecklat det lite mer på min blogg.

    Magister Nyman · jun 27, 01:03 · #

* Namn och e-post är obligatoriskt
*
*

Vad händer inom skolans väggar egentligen? Elever som slåss och skolkar, lärare som inte kann stavva, politiker som klatschar med kravpiskan - vad händer egentligen med dagens skola? Ja, det mesta. I min blogg får du det senaste skvallret, de fräschaste vinklarna på de mest aktuella nyheterna som rör skolans mångfacetterade värld. Läs och var med i debatten! Låt stå!

Tillbaka till bloggens startsida

Arkiv för Filippas blogg

2008

augusti

DAGENS SKOLA HAR SPARKAT IGÅNG - VÄLKOMNA!

juli

Lisas ekvationer lika bra som Pelles. Men inte om vi lärare får bestämma
I friskoledjungeln får Björklunds barn gå i sosseskola
Bra med koll. Och att tala med sina barn.
Ett bra förslag, Miljöpartiet.
En godnattsaga för herr Björklund...

juni

Försvaret av individens frihet och integritet är ingen skoluppgift
Öppna upp fler vägar till behörighet
Sluta slåss unge - annars får du BETYYYYG!
Debattartikel publicerad på Politikerbloggen

maj

Betygskrumelurerna verkar viktigare än innehållet. Läs krönikan i Skolvärlden
DN och Expressen håller mé!
Inbjuden som talargäst till P1-Morgon
"Jag kör på känn, jag!" Behöriga lärare är ingen garanti för korrekt betygssättning
Hur man underminerar en lärares auktoritet eller sagan om den heliga behörigheten
"Att slå i uppslagsböcker är inte forskning" - läs DN:s ledare om Fredrika Bremers bröllop och konsten att använda Wikipedia
Jag hade en gång en klass…
Granska er granskning först, Skolverket!
Och ändå ställer vi oss frågan hur detta med Riccardo Campogiani kunde hända....

april

”Se och hör” med Lars Norén
Upp ur sandlådan, politiker!
Samhället är alldeles för högervridet!
Gästskribenter på "Svenskläraren kommenterar"
En blåröd röra som är rörande överens
Läs om lärarlagsidiotin i "Skolvärlden"

mars

Gästbloggare på Svensklärarföreningens hemsida
Kändislärare bidrar inte till en sund syn på läraryrket
Några försynta, små ”varför” som ibland ekar i min egen skolkorridor

februari

Att våga se. Att vilja. Att orka.
Skolbloggen omskriven
Utvecklingssamtalets magiska kraft
Lärare måste våga tala om sina motgångar
Rädda lärare är dåliga lärare
Va sjutton vet dom om Michaela?
Ge oss lärare mer tid att se och ingripa
IG (eller numera F) i grupparbete, Björklund!
Här är listan som hjälper er att välja rätt gymnasium, ungdomar!
Hur lyckas man synliggöra en lärares prestation, Maria Stockhaus?

januari

Ny mening betyder inte nytt stycke
"Jag har använnt google som min källa!!!!!"
JON LINDHOLM - THE WEBMASTER
YES SIR!!!READY SIR!!! Nya uppgifter på den digra läraruppdragsslistan
Hälften killar, hälften tjejer – jösses flickor, knappast i skolböckernas värld!
En bra dag på jobbet...
När eleverna blir ”kunder” blir betygen konkurrensmedel i kampen om skolpengen.

2007

september

Vad ska Mia göra för att få MVG?


Webbplatsen skapad av Jon Lindholm | Webbplatskarta | RSS | Kontakta oss |